Image for TW-25-06-G-D-200-237 is not available
TW-25-06-G-D-200-237
DigiKey Part Number
612-TW-25-06-G-D-200-237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-25-06-G-D-200-237
Description
CONN BRD STACK 2.00 50POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-25-06-G-D-200-237 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.236" (5.994mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.237" (6.020mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
50
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.673" (17.094mm)