TLW-135-06-T-D
DigiKey Part Number
SAM1097-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLW-135-06-T-D
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 70 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLW-135-06-T-D Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Connector Type
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 647
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM