SSW-104-01-S-D
DigiKey Part Number
SAM1210-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSW-104-01-S-D
Description
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSW-104-01-S-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.7A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Termination
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 99
Factory Stock: 6,227
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 100POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 345
CONN RCPT 98POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 395
CONN RCPT 96POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 395
CONN RCPT 94POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 92POS 0.1 GOLD PCB