Image for MTSW-102-09-G-S-229-RA is not available
MTSW-102-09-G-S-229-RA
DigiKey Part Number
MTSW-102-09-G-S-229-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-09-G-S-229-RA
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-09-G-S-229-RA Models
Category
Contact Length - Mating
0.229" (5.82mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Gold
Pitch - Mating
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A