IDSS-16-D-04.00
DigiKey Part Number
IDSS-16-D-04.00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDSS-16-D-04.00
Description
INSULATION DISPLACEMENT SOCKET C
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.333' (101.60mm, 4.00")
EDA/CAD Models
IDSS-16-D-04.00 Models
Category
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable
0.100" (2.54mm)
Series
Length
0.333' (101.60mm, 4.00")