Image for FW-10-03-F-D-215-100-A is not available
FW-10-03-F-D-215-100-A
DigiKey Part Number
FW-10-03-F-D-215-100-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-10-03-F-D-215-100-A
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-10-03-F-D-215-100-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.315" (8.000mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Series
Length - Stack Height
0.215" (5.461mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)