ERM8-010-05.0-S-DV-L-K-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERM8-010-05.0-S-DV-L-K-TR |
Description | CONN HDR 20POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ERM8-010-05.0-S-DV-L-K-TR Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Samtec Inc. | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Latches, Pick and Place |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Type Header, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 10mm, 12mm, 15mm |
Number of Positions 20 | Height Above Board 0.351" (8.91mm) |
Pitch 0.031" (0.80mm) | Base Product Number |