RC2012F104CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 100,759
Datasheet
Bourns Inc.
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Vishay Sfernice
Upgrade
Similar
100 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC2012F104CS
DigiKey Part Number
1276-3512-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2012F104CS
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC2012F104CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)