CL10C8R2DC81PNC
DigiKey Part Number
1276-CL10C8R2DC81PNCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL10C8R2DC81PNCCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL10C8R2DC81PNCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10C8R2DC81PNC
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 pF ±0.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)