RDS-16S-74365-D
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-74365-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-74365-D
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
EDA/CAD Models
RDS-16S-74365-D Models
Height Above Board
0.144" (3.65mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
16
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Voltage Rating
42VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.291" (7.40mm)