RDS-16S-1055-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-1055-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-RDS-16S-1055-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-RDS-16S-1055-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-1055-SMT-TR
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
RDS-16S-1055-SMT-TR Models
Height Above Board
0.217" (5.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyamide (PA9T)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.394" (10.00mm)