RDS-16S-1045-SMT-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 311
Datasheet
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
RDS-16S-1045-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-1045-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-RDS-16S-1045-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-RDS-16S-1045-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-1045-SMT-TR
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RDS-16S-1045-SMT-TR Models
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyamide (PA9T)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.394" (10.00mm)