RDS-10S-1055-SMT-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RDS-10S-1055-SMT-TR |
Description | SWITCH ROTARY DIP BCD 0.025A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 25mA 24VDC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RDS-10S-1055-SMT-TR Models |
Category | Contact Finish Gold |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Height Above Board 0.217" (5.50mm) |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Termination Style Gull Wing |
Part Status Active | Pitch 0.100" (2.54mm), Full |
Circuit BCD | Washable No |
Number of Positions 10 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Current Rating (Amps) 25mA | Body Material Polyamide (PA9T) |
Voltage Rating 24VDC | Length 0.394" (10.00mm) |