PT01-D115D-B503
DigiKey Part Number
2223-PT01-D115D-B503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT01-D115D-B503
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT01-D115D-B503 Models
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Rotation
285°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Through Hole
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.492" x 0.394" Face (12.50mm x 10.00mm)