PR25-12V-S-360-1A-E
DigiKey Part Number
2223-PR25-12V-S-360-1A-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR25-12V-S-360-1A-E
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR25-12V-S-360-1A-E Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
15 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
2770VA, 300W
Relay Type
Coil Current
30 mA
Coil Resistance
400 Ohms