CPT-2521C-500
DigiKey Part Number
102-3756-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPT-2521C-500
Description
BUZZER PIEZO 20V 25.60MM FLANGE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 20 V 40mA 3.7kHz 95dB @ 20V, 30cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPT-2521C-500 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Sound Pressure Level (SPL)
95dB @ 20V, 30cm
Series
Current - Supply
40mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
20 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
50V (Max)
Size / Dimension
1.008" Dia (25.60mm)
Frequency
3.7kHz
Height - Seated (Max)
0.870" (22.10mm)