CFM-A238B-132-480-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-A238B-132-480-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-A238B-132-480-20
Description
FAN AXIAL 120X37.5MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 123.6 CFM (3.46m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
48.0dB(A)
Series
Power (Watts)
10.32 W
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
37.50mm
Current Rating (Amps)
0.860A
Air Flow
123.6 CFM (3.46m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.340 in H2O (84.7 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C