CFM-A225C-120-350
DigiKey Part Number
2223-CFM-A225C-120-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-A225C-120-350
Description
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 69.7 CFM (1.95m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
37.8dB(A)
Series
Power (Watts)
2.76 W
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.40mm
Current Rating (Amps)
0.230A
Air Flow
69.7 CFM (1.95m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C