CFM-8025V-120-204
DigiKey Part Number
CFM-8025V-120-204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-8025V-120-204
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 24.0 CFM (0.672m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
CFM-8025V-120-204 Models
Category
Noise
20.4dB(A)
Mfr
Power (Watts)
580 mW
Series
RPM
Packaging
Tray
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.165 lb (74.84 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.048A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.070 in H2O (17.4 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C