CFM-8025C-130-330-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-8025C-130-330-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-8025C-130-330-20
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 37.1 CFM (1.04m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
33.0dB(A)
Series
Power (Watts)
2.52 W
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
37.1 CFM (1.04m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C