CFM-8015BF-240-363-22
DigiKey Part Number
2223-CFM-8015BF-240-363-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-8015BF-240-363-22
Description
FAN AXIAL 80X15.4MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 46.5 CFM (1.30m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-8015BF-240-363-22 Models
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
36.3dB(A)
Series
Power (Watts)
5.04 W
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
15.40mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
46.5 CFM (1.30m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.180 in H2O (45.0 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C