CFM-7025B-240-394
DigiKey Part Number
2223-CFM-7025B-240-394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-7025B-240-394
Description
FAN AXIAL 70X25.2MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 70mm L x 70mm H Ball 34.4 CFM (0.963m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
CFM-7025B-240-394 Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
37.1dB(A)
Series
Power (Watts)
3.36 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.20mm
Current Rating (Amps)
0.140A
Air Flow
34.4 CFM (0.963m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C