CFM-4020BG-1185-523-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-4020BG-1185-523-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-4020BG-1185-523-20
Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 22.5 CFM (0.630m³/min) 3 Wire Leads
Noise
51.7dB(A)
Series
Power (Watts)
8.64 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.720A
Air Flow
22.5 CFM (0.630m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
1.460 in H2O (363.7 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C