CDS-1328-16-SP
DigiKey Part Number
2223-CDS-1328-16-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDS-1328-16-SP
Description
SPEAKR 16OHM 200MW TOP PORT 85DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Ohms General Purpose Speaker 200 mW 880 Hz ~ 5 kHz Top Round
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
200 mW
Series
Power - Max
300 mW
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
880 Hz ~ 5 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
1.1kHz
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Impedance
16 Ohms
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Efficiency - dBA
85.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Distortion Rating
5% @ 1kHZ, 0.2W