50JKV100M8X10.5 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 484
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 53,513
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 5,912
Direct
Würth Elektronik
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 495
Panasonic Industry
Nichicon
KEMET
In Stock: 482
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
KEMET
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
50JKV100M8X10.5
DigiKey Part Number
1189-50JKV100M8X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50JKV100M8X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50JKV100M8X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50JKV100M8X10.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50JKV100M8X10.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C