35ZLJ47MT15X11
DigiKey Part Number
1189-4182-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-4182-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLJ47MT15X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
35ZLJ47MT15X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C