35MU106MD35750
DigiKey Part Number
1189-2530-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2530-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2530-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35MU106MD35750
Description
CAP FILM 10UF 20% 35VDC 2220
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 35V Acrylic, Metallized 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
35MU106MD35750 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
35V