16MU475MC14532
DigiKey Part Number
1189-2518-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2518-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2518-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MU475MC14532
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 16VDC 1812
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
16MU475MC14532 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
16V