UMN20NTR
DigiKey Part Number
846-UMN20NTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-UMN20NTRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-UMN20NTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMN20NTR
Description
DIODE ARRAY GP 80V 100MA UMD6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 3 Independent 80 V 100mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMN20NTR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 100 mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 nA @ 20 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C
Diode Configuration
3 Independent
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80 V
Supplier Device Package
UMD6
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100mA