SIR-56ST3FF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 846-SIR-56ST3FF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SIR-56ST3FF |
Description | EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Infrared (IR) Emitter 950nm 1.3V 100mA 5.6mW/sr @ 50mA 30° T 1 3/4 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.3V |
Manufacturer Rohm Semiconductor | Viewing Angle 30° |
Packaging Bulk | Orientation Top View |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TA) |
Type Infrared (IR) | Mounting Type Through Hole |
Current - DC Forward (If) (Max) 100mA | Package / Case T 1 3/4 |
Radiant Intensity (Ie) Min @ If 5.6mW/sr @ 50mA | Base Product Number |