RBR3MM40ATFTR
DigiKey Part Number
RBR3MM40ATFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR3MM40ATFCT-ND - Cut Tape (CT)
RBR3MM40ATFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR3MM40ATFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDU
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RBR3MM40ATFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 40 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)