RBQ10RSM65BTL1
DigiKey Part Number
846-RBQ10RSM65BTL1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RBQ10RSM65BTL1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RBQ10RSM65BTL1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBQ10RSM65BTL1
Description
DIODE SCHOTTKY 65V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 65 V 10A Surface Mount TO-277A
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
670 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 65 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
65 V
Supplier Device Package
TO-277A
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
150°C