RB168MM100TR
DigiKey Part Number
RB168MM100TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB168MM100CT-ND - Cut Tape (CT)
RB168MM100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168MM100TR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A PMDU
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount PMDU
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB168MM100TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 nA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 1 A