RB160QS-40T18R
DigiKey Part Number
846-RB160QS-40T18RTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB160QS-40T18RCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB160QS-40T18RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160QS-40T18R
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A SMD1006
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1.5A Surface Mount SMD1006
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB160QS-40T18R Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 1.5 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMD1006
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A