RB068MM-40TFTR
DigiKey Part Number
RB068MM-40TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB068MM-40TFCT-ND - Cut Tape (CT)
RB068MM-40TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB068MM-40TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDU
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RB068MM-40TFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 nA @ 40 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
PMDU
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
725 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)