EDZVT2R4.3B
DigiKey Part Number
EDZVT2R4.3BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R4.3BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R4.3BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R4.3B
Description
DIODE ZENER 4.3V 150MW EMD2
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 150 mW ±3% Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVT2R4.3B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
EMD2
Tolerance
±3%
Base Product Number
Power - Max
150 mW