BM2LE080FJ-CE2
DigiKey Part Number
846-BM2LE080FJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BM2LE080FJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BM2LE080FJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM2LE080FJ-CE2
Description
AUTOMOTIVE IPD, 2CH LOW SIDE SWI
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 9A 8-SOP-J
Category
Rds On (Typ)
80mOhm
Mfr
Input Type
Non-Inverting
Features
Load Discharge, Slew Rate Controlled
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs
2
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
Low Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
8-SOP-J
Voltage - Load
3V ~ 5.5V
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Base Product Number
Current - Output (Max)
9A