BD33FC0WEFJ-E2
DigiKey Part Number
BD33FC0WEFJ-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD33FC0WEFJ-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD33FC0WEFJ-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33FC0WEFJ-E2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-HTSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J
EDA/CAD Models
BD33FC0WEFJ-E2 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
0.5 mA
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
26.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA