SZMMSZ36T1
DigiKey Part Number
2156-SZMMSZ36T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMSZ36T1
Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
90 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms