PMEG2010AEB,115
DigiKey Part Number
2156-PMEG2010AEB,115-1727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2010AEB,115
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount SOD-523
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 mA @ 20 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
25pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 1 A