LP3961ES-1.8/NOPB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-LP3961ES-1.8/NOPB-ND |
Manufacturer | National Semiconductor |
Manufacturer Product Number | LP3961ES-1.8/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO263 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-263 (DDPAK-5) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 9 mA |
Packaging Bulk | Current - Supply (Max) 15 mA |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 7V | Package / Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package TO-263 (DDPAK-5) |
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA |