BZX79C33
DigiKey Part Number
2156-BZX79C33-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX79C33
Description
DIODE ZENER 33V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 33 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 23.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms