RBE111N10R1SZN2#HB0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RBE111N10R1SZN2#HB0 |
Description | MOSFET N-CH 100V 40A SO8-FL |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 40A (Tc) 57W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank μSO8-FL |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 28µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 57W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package μSO8-FL |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.1mOhm @ 20A, 10V |