RBA40N10EANS-5UA11#HB0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for RBA40N10EANS-5UA11#HB0 is not available
RBA40N10EANS-5UA11#HB0
DigiKey Part Number
559-RBA40N10EANS-5UA11#HB0TR-ND - Tape & Reel (TR)
559-RBA40N10EANS-5UA11#HB0CT-ND - Cut Tape (CT)
559-RBA40N10EANS-5UA11#HB0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBA40N10EANS-5UA11#HB0
Description
MOSFET N-CH 100V 40A SO8-FL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 57W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank μSO8-FL
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
57W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
μSO8-FL
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.1mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 28µA