REDIIN480-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
WAGO Corporation
In Stock: 0
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
REDIIN480-24
DigiKey Part Number
945-REDIIN480-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REDIIN480-24
Description
480W AC/DC-CONVERTER 'DIN-RAIL'
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
REDIIN480-24 Models
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.60" L x 2.20" W x 4.87" H (116.8mm x 55.9mm x 123.7mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Current - Output (Max)
20A