RACM40-12SK/OF
DigiKey Part Number
945-RACM40-12SK/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM40-12SK/OF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.08" L x 1.60" W x 1.00" H (78.3mm x 40.6mm x 25.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus, CSA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
3.334 A