RAC20-24SK/W
DigiKey Part Number
945-3242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-24SK/W
Description
20W AC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC20-24SK/W Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Packaging
Tray
Features
Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V