R-78AA12-0.5SMD
DigiKey Part Number
945-3272-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78AA12-0.5SMD
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 15V - 32V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78AA12-0.5SMD Models
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OTP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
97%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
10-SMD Module
Voltage - Input (Min)
15V
Size / Dimension
0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.2mm x 9.7mm x 8.8mm)
Voltage - Input (Max)
32V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA