Q2-F3X-1/16-01-QB48IN-25
DigiKey Part Number
Q2F3X116B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F3X-1/16-01-QB48IN-25
Description
HEATSHRINK 1/16" X 4' BLK 1=1PC
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.018" (0.46mm)
Features
Corrosion Resistant, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.018" (0.45mm)