FDA2-17238QBHT4F
DigiKey Part Number
Q857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-17238QBHT4F
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 240.0 CFM (6.72m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
59.0dB(A)
Power (Watts)
27.00W
Series
RPM
3100 RPM
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure
0.571 in H2O (142.2 Pa)
Material - Blade
Steel
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C